Kontaktní čočky nebo brýle pro sportovce

kontaktní čočky pro sportovce

Vady zraku jsou v dnešním světě, který klade na lidské oči zvýšené nároky, poměrně častým fenoménem. Nemusí to však znamenat, že se lidé trpící krátkozrakostí, dalekozrakostí, astigmatismem či jinými obtížemi musí omezovat ve svém aktivním životě. Ať už si rádi rekreačně zasportujete nebo jste vrcholovým, profesionálním sportovcem, existují vhodné pomůcky, s nimiž můžete sportovat bez omezení.

Většina aktivních osob s vadou zraku volí ke korekci kontaktní čočky, které nabízejí velkou řadu výhod. Čočky však nejsou jediným řešením. Speciálně konstruované brýle pro sportovce jsou alternativou pro ty, jejichž oči se s čočkami nedobře snáší, nebo pro sportovce, kteří volí brýle jako nutnou nebo dodatečnou ochranu očí (např. cyklistům mohou dioptrické sluneční brýle chránit oči proti větrnému počasí apod.).

 

Kontaktní čočky pro lepší sportovní výkon

 

Kontaktní čočky nejsou určeny výhradně pro každodenní, celodenní nošení v zaměstnání nebo ve škole. Například jednorázové, jednodenní čočky jsou skvělé v tom, že je můžete využít výhradně po čas sportovního výkonu nebo o víkendu při aktivitách s rodinou. Pro běžné nošení pak používáte brýle.

Ať už čočky nosíte pouze občas při večerních volejbalových kláních s přáteli, sobotním tenisovém zápase s kamarádem, při návštěvě posilovny nebo jako profesionální sportovec každý den při tréninku a závodech či utkáních, jistě potvrdíte, že kontaktní čočky nabízejí sportovcům řadu výhod v porovnání s brýlemi.

 

Výhody kontaktních čoček pro sportovce

 
  • Umožňují lepší periferní vidění - Díky tomu, že je čočka umístěna přímo na povrchu oka, dovoluje prakticky stejné periferní vidění jako mají lidé, kteří je nenosí. K dostání jsou sice speciální sportovní brýle s konstrukcí zaoblenou po celém obvodu očního okolí, rámečky brýlí však vždy do určité míry periferní vidění omezují. Běžné brýle na předpis pak sportovním aktivitám z hlediska ideálního periferního vidění příliš nevyhovují.
  • Zaručují bezbariérové zorné pole - Čočky nabízí jejich uživatelům široké, ničím nerušené zorné pole v porovnání s brýlemi, jejichž rámy částečně blokují a narušují ucelený obraz před očima. S pomocí kontaktních čoček tak můžete okamžitě reagovat na rychle se přibližující objekty nebo ostatní hráče v poli.
  • Nabízejí stabilnější vidění - Při každém kroku, skoku či pohybu hlavy může u brýlí dojít k jejich mírnému posunutí, následkem čeho nemusí být vidění optimální. Nutnost brýle rovnat navíc obtěžuje a odvádí pozornost od podávaného výkonu. Tato obtíž u kontaktních čoček nehrozí. Vaše vidění je stabilní a nerušené.
  • Jsou kompatibilnější se sportovním vybavením - Sportovcům, kteří musí kvůli bezpečnosti nebo např. kvůli zlepšení aerodynamiky nosit pokrývku hlavy nebo ochranné brýle, poskytují čočky pocit pohodlí, nikde netlačí a při nasazování bezpečnostního vybavení nepřekážejí.
  • Jsou odolnější proti změnám povětrnostních podmínek - Na rozdíl od brýlí, které se mohou v důsledku teplotních výkyvů nebo nepříznivého počasí zamlžit či orosit, nepodléhají kontaktní čočky povětrnostním vlivům.
  • Snižují šanci na zranění - V zápalu boje může při prudkém pohybu nebo při kontaktu se soupeřem dojít ke zlomení rámů či rozbití skel brýlí, což může vést ke zranění očí či očního okolí. Při použití kontaktních čoček k takovému typu zranění dojít nemůže. Pokud se však věnujete sportovnímu odvětví, které může představovat nebezpečí pro oči z jiného hlediska, nošení brýlí jako ochranného štítu nevylučujte.

Pro ty, kteří zvolí jednorázové kontaktní čočky, pak navíc odpadá starost s každodenní péčí. Čočky jednoduše po použití vyjmete z očí a vyhodíte. V souhrnu by se dalo říci, že kontaktní čočky usnadňují dosažení skvělých sportovních výsledků. Sportovcům nijak nepřekážejí, takže se mohou plně soustředit na podání maximálního výkonu.

 

Pohodlí a ochrana očí

 

Při výběru kontaktních čoček či sportovních brýlí mohou sportovci požádat očního specialistu o pomůcku korekce zraku se speciálními, podpůrnými vlastnostmi. Na míru vyrobené, tónované kontaktní čočky či brýle mohou pomoci omezit oslnění a zvýraznit kontrasty sledovaných objektů. Čočky dokáží selektivně filtrovat světelné paprsky, čímž poskytují lepší vizuální komfort a urychlují reakci. Takto upravené kontaktní čočky si lze pořídit i pokud netrpíte vadou zraku. Vždy je však nutné absolvovat konzultaci s odborníkem a obstarat si odpovídající předpis.

Sportovci, pohybující se v chladném počasí nebo jejichž odvětví vyžaduje dokonalé soustředění s omezeným mrkáním, mohou trpět zvýšeným pocitem suchých očí. V takových případech je důležité zvolit správný typ čoček s dostatečnou hydratací a podporovat zvlhčování očí očními kapkami.

Řada značek měkkých kontaktních čoček poskytuje jistý stupeň ochrany proti UV záření. Čočka bohužel chrání pouze tu část oka, kterou pokrývá. Pokud sportujete venku v období zvýšeného působení slunečních paprsků a provozovaná aktivita Vám to dovolí, doporučujeme navíc použít kvalitní sportovní sluneční brýle. Ty ochrání celou oblast očí, včetně víček a jemného, citlivého očního okolí.

 

Alternativní řešení v podobě sportovních brýlí

 

Někteří sportovci nedají na kontaktní čočky dopustit a používání brýlí se vyhýbají. Pokud je však nošení brýlí v zájmu ochrany a bezpečnosti očí, specialista může pomoci najít co možná nejlepší řešení v podobě speciálně upravených, pohodlných sportovních brýlí. V dnešní době je již na trhu k dostání široká nabídka, a pokud přeci jenom nemůžete žádné ideální brýle najít, lze si je nechat vyrobit na zakázku. Zdraví očí by mělo být na prvním místě, na to nikdy nezapomínejte.

 

Příprava článku:

 

Článek je založen na vědeckých publikacích a je nedílnou součástí příručky o kontaktních čočkách a poruchách zraku.
Realizace - tým optometristů Kodano.cz

zdroj informací:

Sdílet: