Kontaktní čočky pro korekci krátkozrakosti

kontaktní čočky pro korekci krátkozrakosti

Myopie, neboli krátkozrakost, je nejčastější refrakční oční vadou, která se v posledních letech čím dál více vyskytuje nejen u dospělých, ale hlavně u dětí a mladistvých.

 

Příčiny krátkozrakosti

 

Ke krátkozrakosti dochází z důvodu nesprávného tvaru oční bulvy, která je příliš protáhlá zepředu vzad vzhledem k zaostřovací síle rohovky a čočky, nebo také protože rohovka či čočka (případně obě tyto části oka) jsou příliš silné nebo příliš zakřivené po celé délce bulvy. V důsledku toho dopadají světelné paprsky před sítnici místo přímo na její povrch. Vzdálené objekty se tak jeví rozmazaně. To může způsobovat problémy při řadě aktivit jako je rozeznávání tváří, předmětů či nápisů na dálku, při sportu, při řízení a podobně. Zvýšené riziko výskytu této poruchy mají děti, jejichž jeden či oba rodiče jsou také krátkozrací.

Tato refrakční vada zraku se může začít projevovat v jakémkoliv věku. Její počáteční příznaky se obvykle vyskytnou v dětství či raném dospívajícím věku, ale i pozdější začátky jsou možné. Ke zhoršování stavu může přispívat časté namáhání očí před obrazovkou počítače, televize či telefonu nebo tabletu, ale také časté, dlouhé zaostřování při čtení. Jako prevence se dětem doporučuje trávení času hrami venku v přirozeně osvětleném prostředí.

 

Způsoby korekce krátkozrakosti

 

Myopii lze napravit nošením brýlí, kontaktních čoček nebo za určitých splněných podmínek také refrakční operací. O nejvhodnějším způsobu vyrovnání vady se poraďte s očním specialistou, který provede potřebné oční testy a vystaví předpis pro brýle či kontaktní čočky.

Kontaktní čočky či čočky brýlí jsou tvarovány tak, aby zajistili optimální dopad světla na sítnici a tím tak zajistili správné zaostřování a jasné vidění vzdálených objektů. Nošení korekčních pomůcek může být potřebné po celý čas bdělosti nebo pouze ve specifických případech (např. Řízení vozidla, sledování filmu v kině atd.), v závislosti na míře krátkozrakosti.

 

Korekce krátkozrakosti pomocí kontaktních čoček

 

Kontaktní čočky zlepšující myopické vidění fungují tak, že lehce ohýbají světelné paprsky směrem ven, aby je bylo možné zaostřit o něco dále až přímo na sítnici.

Síla dioptrií je specifikována číslem se znaménkem mínus (-) na vystaveném předpisu. Čím silnější je Vaše oční vada, tím vyšší je číslo za mínusem. Je celkem běžné, že každé oko může vyžadovat odlišnou úroveň korekce, a předpisy pro pravé a levé oko se tedy liší.

 

Základní přehled kontaktních čoček pro krátkozrakost

 

Na trhu existuje velmi široká nabídka kontaktních čoček. S volbou těch nejoptimálnějších Vám nejlépe poradí oční specialista. Ten Vás také poučí o správném způsobu manipulace, čištění a ukládání kontaktních čoček. K dostání jsou čočky od celé řady špičkových výrobců, jako například ACUVUE®, PureVision, Biofinity a dalších.

Podle délky použití rozlišujeme:

V případě, že jsou Vaše oči postiženy vysokým stupněm krátkozrakosti, může se stát, že některé z nabízených čoček nejsou k dostání v potřebném rozsahu dioptrií. Potom je Váš výběr částečně omezen. Na pacienty s vysokými dioptriemi nezapomíná ve svém sortimentu firma CooperVision. Až do stupně -35 dioptrií vyrábějí například roční kontaktní čočky Zero 6 Sphere RX, které najdete i v sortimentu eshopu Kodano.cz.

 

Příprava článku:

 

Článek je založen na vědeckých publikacích a je nedílnou součástí příručky o kontaktních čočkách a poruchách zraku.
Realizace - tým optometristů Kodano.cz

zdroj informácií:

Sdílet: