Žijeme ve světě plném technologií – obrazovky počítačů, notebooky, tablety, telefony a umělé osvětlení jsou nedílnou součástí našeho každodenního života. Tato zařízení usnadňují komunikaci a práci, ale také vyzařují modré světlo, podobně jako slunce nebo LED žárovky, které mohou nepříznivě ovlivnit přední a zadní segment oka. Jak fungují brýle na počítač proti modrému světlu, a jak účinná je ochrana oči před škodlivými účinky modrého světla?
- Modré světlo z obrazovek může způsobit únavu očí a riziko onemocnění, jako je AMD a poruchy předního povrchu oka.
- Nejlepší způsob, jak chránit oči před modrým světlem, je nosit brýle na počítač s filtrem modrého světla a vzhledem k rozšířenému vystavení obrazovkám by měl nákup takových brýlí zvážit téměř každý.
- Doporučují se zejména lidem, kteří pracují u počítače mnoho hodin denně. Užitečné jsou také při řízení, zejména po setmění – snižují oslnění, zvyšují kontrast a zlepšují jízdní komfort a bezpečnost.
- Stojí za to připomenout, že jsou profese, u kterých může být použití brýlí s filtrem modrého světla nedoporučované – to se týká mimo jiné: počítačových grafiků, fotografů, zubařů, malířů, architektů a dalších specialistů pracujících s barvou, kde i jemné ztmavení může zkreslit vnímání barev.
Obsah:
- Vliv modrého světla na zdraví oka
- Způsoby ochrany zraku před modrým světlem
- Kdo potřebuje dioptrické brýle s filtrem modrého světla?
- Brýle na počítač proti modrému světlu
- Lepší viditelnost a jízdní komfort s dioptrickými brýlemi s filtry modrého světla
- Děti a teenageři – potřebují také brýle s filtrem modrého světla?
- Shrnutí
Vliv modrého světla na zdraví oka
Modré světlo patří do oblasti viditelného světla o vlnové délce 400 až 500 nm (nanometrů) a hraje zvláštní roli v procesu vidění. Díky němu je možné rozlišovat barvy, udržovat koncentraci a synchronizovat cirkadiánní rytmus. Výzkumy však potvrzují, že nadměrné vystavování se modrému světlu může negativně ovlivnit zrakový systém.
Nebezpečí spojené s modrým světlem má dokonce svůj vlastní, explicitnější název – z angličtiny Blue Light Hazard (BLH). Toto světlo se dostává především do očního pozadí a postupně ovlivňuje degeneraci sítnice, která může vést k věkem podmíněné makulární degenerace (AMD, angl. Age-related macular degeneration).
Modré světlo může také nepříznivě ovlivnit přední segment oka a způsobit příznaky, jako je suchost, únava očí, bolesti hlavy a rozmazané vidění. Navíc může ovlivnit strukturu oční čočky a přispět k rozvoji šedého zákalu.
Způsoby ochrany zraku před modrým světlem
Vzhledem k tomu, že modré světlo nás obklopuje každý den, jak můžeme nejlépe chránit oči před jeho škodlivými účinky?
Dioptrické brýle na počítač proti modrému světlu
Jedná se o jednu z nejčastěji používaných forem ochrany zraku. Filtr může být dostupný pod různými obchodními názvy, jako je Smart View, Blue Blocker, Blue Control nebo Blue Protect. Pro řešení proti modrému světlu jsou charakteristické antireflexní barvy – od fialové, přes modrou až po modrozelenou. Fungují tak, že blokují spektrum modrého světla, takže se nedostane do předního ani zadního segmentu oka. Je třeba zdůraznit, že čočky s takovým filtrem mají často mírný kouřový nádech, který může mírně ovlivnit vnímání bílé, ale zároveň výrazně zlepšuje komfort vidění ve světlém prostředí a při práci před obrazovkou.
Snížení jasu obrazovky
Dalším způsobem ochrany zraku je snížení intenzity světla na monitoru. Mnoho telefonů a počítačů má funkci nočního režimu (jako je Night Shift nebo Eye Comfort Mode), která mění světlo na teplejší barvu a snižuje emise modrého světla až o 50 %. Za zvážení stojí i použití doplňkových aplikací nebo programů, jako je f.lux nebo Redshift, které automaticky přizpůsobí teplotu barev obrazovky denní době, poskytují větší pracovní komfort a chrání oči před únavou. Některé monitory a televizory mají navíc vestavěné režimy Low Blue Light nebo Eye Comfort, které automaticky snižují vyzařování modrého světla, aniž by došlo ke snížení kvality obrazu. Pravidelným používáním takových řešení lze výrazně snížit namáhání očí a zlepšit komfort práce u obrazovky, zejména večer a v noci.
Bezpečnostní přestávky při práci se zrakovou zátěží
Kromě brýlí na počítač proti modrému světlu a změny jasu obrazovky stojí za to pamatovat také na pravidelné bezpečnostní přestávky, zvláště pokud trávíme většinu času před obrazovkou počítače. Odborníci doporučují dodržovat pravidlo 20/20/20. Pravidlo zahrnuje přestávku každých 20 minut, během níž se po dobu 20 sekund díváte na předmět vzdálený 20 stop (nebo cca 6 metrů). To pomáhá vyhnout se nadměrnému akomodační zátěží oka, která může vést k únavě očí, bolestem hlavy, působit suché oko a další podraždění. Uplatnění tohoto principu nejen snižuje riziko digitální únavy očí, ale má také pozitivní dopad na koncentraci a pracovní komfort.
Kdo potřebuje dioptrické brýle s filtrem modrého světla?
Brýlové čočky s filtrem modrého světla jsou určeny pro každého, kdo pracuje s monitorem obrazovky – bez ohledu na to, zda má či nemá refrakční vadu. Ochrana před modrým světlem by měla být prioritou pro lidi pracující 8 a více hodin před monitorem, bez ohledu na jejich profesi. Týká se to mimo jiné: účetních, textových editorů, ostrahy a lidí vykonávajících kancelářské práce.
Jsou však profese, kde se použití filtru modrého světla nedoporučuje. Týká se to především počítačových grafiků, zubařů, fotografů a lidí profesionálně zabývajících se rozpoznáváním a výběrem barev, jako jsou malíři, truhláři a architekti. To je způsobeno možným zkreslením barev v důsledku mírného zakouření nebo zežloutnutí čočky. Filtr modrého světla pak může zkreslit skutečnou reprodukci barev, proto se doporučuje používat jej pouze mimo pracovní dobu.

Brýle na počítač proti modrému světlu
Dlouhá práce před monitorem může vést k digitální únavě očí, která se projevuje pálením, suchými očima a bolestmi hlavy. V takových situacích poskytují účinnou podporu brýle s filtrem modrého světla – zlepšují nejen zrakový komfort, ale také chrání zrak před škodlivými vlivy obrazovek. Pro lidi, kteří tráví mnoho hodin u počítače – ať už kancelářskou prací, studiem či zábavou – se doporučují speciální modely brýlí s filtry Blue Blocker (proti modrému světlu), které najdete v kategorii Brýle na počítač. Usnadňují soustředění, vyhýbají se únavě očí a zlepšují kvalitu vašeho spánku, zvláště když večer používáte elektronická zařízení.
Zde naleznete velký výběr brýlí na počítač s filtry Blue Blocker
Lepší viditelnost a jízdní komfort s dioptrickými brýlemi s filtry modrého světla
Řidiči mohou také zažít negativní účinky vystavení modrému světlu, zejména při jízdě v noci, kdy jsou jejich oči vystaveny intenzivním LED světlům a světlometům jiných vozidel. Brýle s filtrem modrého světla pro řidiče snižují oslnění, zlepšují kontrast a zvyšují bezpečnost jízdy – zejména po setmění nebo v obtížných povětrnostních podmínkách. Navíc vám pomohou lépe se soustředit na dlouhé cesty. V kategorii Brýle pro řidiče najdete modely navržené tak, aby vyhovovaly potřebám lidí, kteří tráví hodně času za volantem – a to jak ve verzi s korekci zraku, tak také v nedioptrické verzi.
Zde naleznete velký výběr brýlí pro řidiče s filtry Blue Blocker
Děti a teenageři – potřebují také brýle s filtrem modrého světla?
Dětem se nedoporučuje trávit dlouhou dobu před počítačem, protože jejich oči jsou zvláště citlivé na modré světlo. Ministerstvo zdravotnictví a Národní zdravotní fond uvádí, že podle údajů Úřadu elektronických komunikací z roku 2019 používá internet každý den 9 z 10 dětí a téměř 64 % dětí ve věku 7–9 let používá telefon. Podle doporučení Ministerstva zdravotnictví:
- Děti do 2 let by zařízení s obrazovkou neměly používat vůbec.
- Děti ve věku 2–5 let by měly strávit před obrazovkou maximálně 1 hodinu denně.
- Děti ve věku 6–12 let mohou strávit až 2 hodiny denně používáním počítače nebo jiných obrazovek.
- Mládež starší 12 let by měla trávit čas před obrazovkou kontrolovaně, a čas u digitálních obrazovek by měl být přizpůsoben individuálním potřebám a povinnostem, jako je studium nebo koníčky.
V situacích, kdy dítě používá počítač třeba i hodinu denně, se vyplatí používat brýlové čočky s filtrem modrého světla. Poskytují dodatečnou ochranu očí a snižují riziko digitálního namáhání očí, což je zvláště důležité v kontextu jemných očních struktur dětí a mládeže.
Shrnutí
Brýle na počítač proti modrému světlu účinně chrání Váš zrak před škodlivým zářením vyzařovaným digitálními obrazovkami a snižují riziko únavy očí a závažných onemocnění. Vyplatí se je používat zejména při dlouhodobé práci před monitorem, přičemž nezapomínejte na pravidelné vizuální přestávky.
Zpracování článku:
Článek je založen na vědeckých publikacích a je nedílnou součástí příručky o kontaktních čočkách a poruchách zraku. Problematiku uvedenou v článku, zejména v případě problémů se zrakem, je vhodné konzultovat s odborníkem.
Realizace - tým optometristů Kodano.cz
Zdroje:
- [1] Ochrana očí před modrým světlem - JörgOptik
- [2] Naskręcki R. Grzonka M. Nebezpečí modrého světla, aneb zda a jak se chránit před nadměrným modrým světlem, OPTYKA 3(40)2016
- [3] Ouyang X, Yang J, Hong Z, Wu Y, Xie Y, Wang G. Mechanismy poškození očí vyvolané modrým světlem a ochranná opatření: přehled. Biomed Pharmacother. 2020 říjen;130:110577. doi: 10.1016/j.biopha.2020.110577. Epub 4. srpna 2020. PMID: 32763817
- [4] Wojcieszek K. A., Pyżalski J., Mazur J. i wsp., red. Walusiak-Skorupa J. Názor na bezpečnostní zásady při používání chytrých telefonů, tabletů a počítačů dětmi a dospívajícími
- [5] Czy warto posiadać filtr Blue Blocker w okularach? - Kodano.pl