Chceš začít

nosit kontaktní čočky?

Najdi odpovědi na své otázky ohledně kontaktních čoček, objev jejich výhody a vyber si ty správné čočky pro sebe.

 1. Mohu používat kontaktní čočky místo brýlí?
 2. Samozřejmě! Můžeš také používat kontaktní čočky a brýle střídavě. Někdy je však nošení brýlí nezbytné. Správný výběr síly čoček a rozhodnutí o přechodu z brýlí na čočky by měl být svěřen odborníkovi. Na základě vyšetření a rozhovoru s pacientem vám pomůže vybrat správný typ kontaktních čoček.
 3. Mohu nosit korekční brýle a kontaktní čočky střídavě?
 4. Samozřejmě! Jak korekční brýle, tak kontaktní čočky jsou dobrými způsoby, jak zlepšit kvalitu zraku a těšit se na jasný obraz každý den. Můžeš je používat střídavě. To, které řešení si vybrat, by mělo být určeno nejen pohodlím, ale také zdravotními faktory. Během optometrické konzultace se dozvíš, zda existují nějaká omezení používání brýlí nebo čoček.
 5. Mám astigmatismus. Mohu nosit kontaktní čočky?
 6. Ano. V dnešní době existuje mnoho různých typů čoček, které umožňují lidem s astigmatismem dosáhnout velmi dobrých výsledků korekce zraku. Tyto čočky se liší od běžných čoček především tvarem - jsou to tórické čočky, nikoli sférické. Díky tomuto jedinečnému tvaru se tórické čočky lépe přizpůsobují tvaru rohovky a mohou mít různé síly v různých částech čočky, což je velmi důležité při této oční vadě. Tyto čočky jsou obvykle vyrobeny z měkkého silikon-hydrogelového materiálu.
 7. Vidím hůře zblízka. Můžu nosit kontaktní čočky?
 8. Samozřejmě! Presbyopie, jinak nazývaná také věkem podmíněná dalekozrakost, postihuje stále více lidí po čtyřicítce. Jedná se o postupné oslabování svalů oka zodpovědných za schopnost akomodace. Čočka oka se zahušťuje, ztuhne a ztrácí svou přirozenou pružnost. Projevuje se postupným zhoršováním kvality vidění - zblízka i z dálky. Kontaktní čočky určené k opravě věkem podmíněné dalekozrakosti se nazývají progresivní nebo multifokální. Jejich nejcharakterističtější funkcí je zajistit jasné vidění zblízka i z dálky, aby uživatel mohl v maximálním pohodlí vychutnávat všechny běžné situace, aniž by musel střídat dvě páry brýlí: jedny na blízko a druhé na dálku.
 9. Může dítě nosit kontaktní čočky?
 10. Kontaktní čočky lze nosit již od nejútlejšího věku. Před rozhodnutím, zda může dítě nosit kontaktní čočky, je vhodné zodpovědět následující otázky:

  Je dítě dostatečně zodpovědné?

  Učí se snadno?

  Pravidelně plní své povinnosti a pamatuje si na ně?

  Bude schopné správně nasazovat a sundávat čočky i při únavě?

  Bude dodržovat doporučení ohledně nošení čoček a udržování jejich čistoty?

  Pokud jsou na tyto otázky pozitivní odpovědi, je možné zvážit tuto formu korekce vad zraku. Nicméně konečné rozhodnutí o začátku nošení čoček je na odborníkovi, který na základě vyšetření ohledně výběru kontaktních čoček učiní konečné rozhodnutí.