Jak pečovat o brýle?

čištění brýlí

V rychlosti si sundat brýle a očistit je o lem košile, uložit je bez jakéhokoli obalu nebo ochrany do kapes batohu, občasně na sklíčka dýchnout – všechno to jsou zlozvyky, které proudí z nevědomosti, lenosti nebo z toho, že jsou v uspěchaném životě časově efektivní. Co už není nijak efektivní je škoda napáchaná těmito zlozvyky. Do výběru správných brýlí investujeme tolik času, občas i peněz… proč se o ně nestarat lépe a prodloužit tak jejich životnost?

Nezvyk hraje velkou roli v našem zacházení s novými věcmi. Většinou se tak (například právě nové brýle) dočkají pár týdnů velké slávy se správným zacházením, než upadnou do každodenní rutiny. Zrovna brýle jsou ale přitom všude s Vámi. Proto si, stejně jako Vy, zaslouží ekvivalent horké sprchy po dlouhém dni.

 

Dbejte na správné uložení

 

Kuchyňská linka, umyvadlo, gauč – kdekoli si brýle sundám, tam je i nechám. Zní to povědomě? Zkuste se dostat do zvyku brýle skladovat v jejich obalu. Jejich obal není jen ochrana před prachem a nečistotami, ale zabraňuje škrábancům a zlomeným nožičkám. Nejlepší je samozřejmě obal pevný, který brýle ochrání i před nechtěným rozsednutím, ale už jen mikrovláknové obaly můžou brýlím pomoci. Mít jen jedno místo, kam budete brýle ukládat má navíc výhodu toho, že je vždy rychleji najdete. Stejně jako se říká, že nejlepší je mít jedno místo, kam budete po příjezdu domů házet klíče. Místo určené jen na odkládání brýlí zaručí, že už je nebudete muset urychleně hledat, když je čas k odchodu.

Ani v autě nejsou brýle tak úplně v bezpečí (pokud zrovna nesedí na Vašem obličeji). Za jízdy se v přihrádce můžou třást a pohybovat, což může způsobit poškrábaná sklíčka. Držáky na brýle zaručují, že zůstanou ve stabilní poloze, čímž se přejede jejich poškození. Jde o odolnou sponu, která se dá jednoduše operovat i jednou rukou a je tak ideální do auta.

Ne vždy jde při sundání brýlí o delší přestávku, občas je opravdu potřeba jen pár minut bez nich a dávat si tu práci s ukládáním brýlí do jejich pouzdra zní v takové momenty nepředstavitelně. Dejte si tedy pozor a nepokládejte je sklíčkem dolů. Nejlepší je brýle zavřít a položit tak, aby se opíraly o nožičky. Možná zbytečné je poukázat na to, že je vždy lepší brýle položit na místo, na které nedosáhnou malé děti ani domácí zvířata. Nechceme mít na sklíčkách otisky malých upatlaných prstíčků.

 

Hadříky na brýle

 

Na čištění brýlí nepoužívejte papírové utěrky, ubrousky ani kapesníky. Můžou sice působit jako jemné materiály, ale jejich textura by po dlouhodobém užívání brýlím ublížila. Na skle můžou totiž vytvořit mikro škrábance, které se postupem času zvětšují. Ani trička a košile nejsou ideální volbou, znovu kvůli textuře ale i kvůli možným nečistotám, které se na brýle přenáší. Vhodný je pro brýle mikrovláknový hadřík, který po sobě nezanechává vlákna. Je dostatečně jemný na to, aby nepoškrábal sklíčka a přitom stále dostatečně funkční na to, aby je očistil.

 

Čištění brýli

 

Menší šmouhy zvládne vyčistit hadřík z mikrovlákna. Pokud jsou brýle vyloženě upatlané, hadřík už pravděpodobně stačit nebude. Jak tedy brýle šetrně vyčistit? První si umyjte ruce. I před omýváním obličeje si předem umýváme ruce. Zabraňujeme tak zbytečnému šíření nečistot. Nejlepší je mýdlo bez přidaných krémů a vůní. Ruce si osušte ručníkem, který na rukou nezanechává zbytky vláken. Teplou ale ne horkou vodou omyjte brýle (i sklíčka). Studená voda dostatečně neomyje všechny nečistoty, ale horká voda by mohla brýlím ublížit.

Použijte šetrný prostředek na mytí nádobí, stačí pár kapek. Omyjte sklíčka a dbejte na důkladné vyčištění míst, která přichází do kontaktu s Vaší kůží (nožičky, obruba). Chtě nechtě nám vlasy i obličej produkují oleje a nečistoty, které se poté usazují na brýlích. Vyčištěním prospějete jak brýlím, tak i Vaší pokožce. Nepoužívejte aceton ani jiné drastičtější látky, mohly by narušit sklíčka. Poté znovu opláchněte teplou vodou a osušte nejlépe mikrovláknovým hadříkem.

 

Použijte obě ruce

 

Bohužel už jen akt sundávání brýlí je může dlouhodobě poškodit. Časté sundávání brýlí jednou rukou může povolit šroubky, čímž se změní celý tvar a brýle pak už nesedí tak pohodlně. Ne vždy máme ale volné ruce, nestrachujte, sundání brýlí jednou rukou jim neuškodí okamžitě. Jde o opakované neopatrné sundávání, které je může rozhodit. Zkuste při sundávání použít obě ruce nebo zatáhnout za prostředek obruby místo nožičky.

 

Nenoste je ve vlasech

 

Když už mluvíme o rozbitých nožičkách brýlí a povolených šroubcích, je důležité zmínit jednu jednoduchou radu. Nenoste brýle na hlavě (myšleno ve vlasech jako čelenku). Brýle se můžou roztahovat a postupně ničit.

 

Nebojte se navštívit optika

 

I přes opatrné zacházení brýle nemůžou vydržet věčně. Není je ale potřeba rovnou vyměnit, někdy stačí jen drobné úpravy. Optik může provádět výměnu skel, přizpůsobit obruby tak, aby lépe seděly, nebo provést opravu poškozených brýlí. Nebojte se navštívit Vašeho optika, pokud máte pocit, že brýle už Vám nesedí tak jako dřív. Některé prodejny dokonce nabízí i důkladné čištění a sterilizovat je. V prodejnách Vám navíc můžou poradit i s příslušenstvím a další péčí.

 

Příprava článku:

 

Článek je založen na vědeckých publikacích a je nedílnou součástí příručky o kontaktních čočkách a poruchách zraku.
Realizace - tým optometristů Kodano.cz

zdroj informací:

Sdílet: