Jak správně pečovat o kontaktní čočky?

čištění kontaktních čoček

Pokud jste uživatelem kontaktních čoček a Vaší volbou jsou jednorázové, jednodenní kontaktní čočky, pak Vás péče o ně příliš trápit nemusí. Ráno čočky nasadíte, večer vyjmete a jednoduše zahodíte.

Padla-li však Vaše volba po konzultaci s očním specialistou na kontaktní čočky s opakovaným použitím (14denní či měsíční čočky), znalost a dodržování zásad důkladné, pravidelné péče o čočky je nezbytná jednak pro jejich udržení v perfektním stavu po celou dobu životnosti a také pro zajištění dlouhodobého zdraví očí. Pohodlné nošení po dlouhé hodiny a ochrana očí před podrážděním či infekcí by měly být primární motivací dobře se o své čočky starat.

Čištění a správné uložení čoček zabere vskutku pouze pár minut. Potřebujete k němu dvě základní pomůcky: dezinfekční roztok na kontaktní čočky a pouzdro.

 

Roztok na kontaktní čočky

 

Vždy používejte roztok doporučený odborníkem. Možná si to neuvědomujete, ale jednotlivé roztoky mohou mít mírně odlišné složení, přizpůsobené složení kontaktních čoček. Výrobci čoček přicházejí neustále s novými, modernějšími materiály, které vyžadují specifické roztoky, působící na čočky optimálním způsobem během jejich čištění a uložení přes noc.

 

Druhy roztoků:

 
 • Víceúčelové - Představují univerzální roztoky k čištění, oplachování, dezinfekci a skladování měkkých kontaktních čoček.
 • Na bázi peroxidu vodíku - Mohou být předepsány, pokud je uživatel čoček alergický na některou ze složek víceúčelových roztoků. Tyto roztoky vyžadují použití speciálního pouzdra, dodávaného spolu s roztokem. Speciální nádobka reaguje s peroxidem vodíku, který přemění na neškodný fyziologický roztok. Nikdy nepoužívejte jiné než pro tento roztok určené pouzdro. Při vložení čoček byste si způsobili velmi nepříjemné pálení a podráždění očí.
 • Solné - Tento roztok čočky nedezinfikuje, lze ho použít pouze pro opláchnutí čoček po očištění a dezinfekci jiným, k tomu účelu určeným roztokem. Může být používán například pro opláchnutí čoček vyjmutých z roztoku na bázi peroxidu vodíku před jejich vložením do očí.
 • Denní čistící roztoky - Taktéž nemají dezinfekční schopnost. Slouží spíše k uvolnění a odstranění usazenin a nečistot z povrchu čoček. Pro opláchnutí denního čistícího roztoku, dezinfekci a uložení použijte roztok k tomu určený.
 • Enzymatické odstraňovače proteinů - Zajišťují odstranění bílkovin, které se při opakovaném nošení postupně usazují v čočkách. Některé typy čoček jsou náchylnější k usazování proteinů, proto může oční specialista doporučit tento roztok k zintenzivnění péče. Odstraňovače bílkovin jsou dostupné v kapalném stavu nebo v tabletách a aplikují se buď denně nebo týdně.
 • Roztoky pro RGP – Roztoky pro tuhé, kyslík propouštějící kontaktní čočky jsou určeny výhradně pro tento typ čoček. Péče o čočky je poněkud náročnější, neboť vyžaduje různé roztoky pro smáčení, čištění a dezinfekci. O vhodném produktu se poraďte s ošetřujícím lékařem.
 

Pouzdro na kontaktní čočky

 

Existuje také široká řada pouzder, anatomicky přizpůsobených čočkám pro jejich bezpečné uchování v průběhu času, kdy nejsou používány. Většina kontaktních čoček pro opakované použití je dodávána s malým, jednoduchým, plastovým kontejnerem již od výrobce. Pouzdro se doporučuje pravidelně měnit. Pokud neobdržíte pouzdro jako součást dodávky nového balení kontaktních čoček, nebo pokud dojde k jeho poškození, obraťte se na svého dodavatele nebo na prodejnu s oční optikou. Jistě Vám ochotně zajistí náhradu.

Kromě základního pouzdra na čočky, vhodného pro domácí použití, existují také účelová pouzdra pro uložení kontaktních čoček na cestách. Cestovní krabičky čočkám poskytnou extra ochranu, mohou být vybavena například malým zrcátkem, malou lahvičkou na roztok či dalšími doplňky, které ocení každý uživatel čoček vyrážející na služební cestu, na dovolenou či na delší dobrodružnou výpravu. Cestovní pouzdro pro čočky bývá kompaktní a lehké, nabízí snadné a praktické balení a umožní Vám uložit vše potřebné na jednom místě.

Vyberte pouzdro na čočky, které vyhovuje vašim potřebám:

 

Nezapomínejte:

 
 • Vždy si před manipulací s čočkami důkladně umyjte a osušte ruce.
 • Při nasazování nebo vyjímání čočky začněte pokaždé se stejným okem. Zamezíte tak možné záměně čoček.
 • Kontaktní čočky pro opakované použití čistěte ihned po jejich vyjmutí. Jednorázové čočky po vyjmutí zlikvidujte.
 • Nikdy nepoužívejte k čištění čoček nebo pouzdra na čočky vodu z vodovodního kohoutku nebo plastových lahví, i kdyby byla převařená nebo destilovaná. Tato voda může obsahovat miniaturní nečistoty, jež by mohly kontaminovat nebo poškodit čočky a vést k podráždění či infekci očí. Vždy používejte čerstvý dezinfekční roztok.
 

Správný postup čištění kontaktních čoček:

 
 • Před každým použitím naplňte pouzdro novou, čistou dávkou dezinfekčního roztoku.
 • Uchopte první vyjmutou čočku, vložte jí do umyté, suché dlaně, naneste několik kapek roztoku a jedním prstem druhé ruky opatrně pohybujte tam a zpět s cílem dokonale vyčistit povrch čočky.
 • S pomocí několika dalších kapek předepsaného roztoku důkladně opláchněte čočku. Následně ji vložte do čistého pouzdra na kontaktní čočky.
 • Stejný postup opakujte u druhé čočky.
 • Uzavřete pouzdro a nechte čočky namočené v roztoku do dalšího použití. Pokud čočky nenosíte každý den, příbalový leták roztoku by měl obsahovat informaci, jak často je třeba roztok měnit.
 

Čištění pouzdra na kontaktní čočky:

 
 • Vyprázdněte starý, použitý roztok z pouzdra.
 • Pouzdro opláchněte čerstvým roztokem.
 • Nádobku na kontaktní čočky položte vzhůru nohama na suchý hadřík a nechte vyschnout.
 • Pouzdro na čočky pravidelně obměňujte, ideálně každý měsíc.
 

Jste-li novým uživatelem kontaktních čoček požádejte svého očního lékaře o názornou ukázku správné péče o čočky a jejich pouzdro. Lékař by Vám měl automaticky vysvětlit všechna základní doporučení a pravidla pro čistění kontaktních čoček.

 

Příprava článku:

 

Článek je založen na vědeckých publikacích a je nedílnou součástí příručky o kontaktních čočkách a poruchách zraku.
Realizace - tým optometristů Kontakto.cz

zdroj informací:

Sdílet: