Jaké roztoky na kontaktní čočky?

roztoky na kontaktní čočky

O kontaktních čočkách jste se mohli dočíst řadu zajímavých a důležitých informací v ostatních článcích na našem Zdravotním portálu. Abyste si mohli dopřát maximální benefity, které nošení čoček nabízí, je potřeba se o ně dobře starat. Nepostradatelným prostředkem péče o čočky je roztok na kontaktní čočky. Zde je třeba zdůraznit, že hovoříme hlavně o čočkách pro opakované použití (14denní, měsíční). Jednorázové čočky jsou prakticky bezúdržbové, s nimi si vystačíte i bez roztoku.

 

Co je roztok na kontaktní čočky a k čemu slouží?

 

Roztok na čočky je speciální transparentní tekutina připomínající vodu, určená k čištění, dezinfekci a celkové péči o kontaktní čočky. Roztoky pomáhají udržet čočky hygienické, jejich používání pohodlné a vaše oči zdravé. Obvykle se používají na konci dne, kdy uživatel vyjme čočky z očí, s pomocí roztoku je očistí, opláchne a uloží do pouzdra naplněného čerstvou dávkou roztoku.

V průběhu dne se na čočkách usazují drobné nečistoty a hromadí se bílkoviny, přirozeně se vyskytující v očním prostředí. To může nepříjemně dráždit oči a zhoršovat jinak dokonalé vidění. Pravidelné čištění čoček zajistí zdravotně nezávadný stav bez pocitu nepohodlí. Uložení čoček v roztoku, ať už přes noc nebo v den, kdy dáváte svým očím odpočinout, zaručí, že zůstanou sterilní, neztratí svůj tvar a udrží si potřebný stupeň hydratace.

Velmi důležitý je výběr správného roztoku, protože ne všechny typy jsou určeny pro jednotlivé materiály a typy kontaktních čoček v nabídkách různých výrobců. Specifické chemikálie obsažené v roztocích musí být kompatibilní s materiálem čoček, aby byly zachovány optimální vlastnosti.

 

Typy roztoků na kontaktní čočky

 

Víceúčelové roztoky

 

Jsou nejběžnějším druhem, určeným pro měkké kontaktní čočky z hydrogelového nebo silikon-hydrogelového materiálu. Již z názvu je patrné, že slouží pro více účelů - lze je použít k čištění, dezinfekci a ukládání týdenních, 14denních či měsíčních čoček, případně k navlhčení kdykoliv během nošení. V případě potřeby mohou víceúčelové roztoky využívat také pacienti používající jednorázové, jednodenní čočky a to k jejich očištění od vniklých nečistot či k hydrataci v průběhu dne.

I když se multifunkční roztoky zdají být vhodné pro široké spektrum čoček, vždy se o výběru toho správného typu, kompatibilního s materiálem vašich čoček, poraďte s odborníkem. Obzvláště osoby s alergiemi či zvýšenou citlivostí na určité chemikálie potřebují zvolit vhodný roztok, který nebude dráždit oči.

 

Roztoky na bázi peroxidu vodíku

 

Tento druh roztoku je častou volbou pro uživatele čoček s alergiemi nebo citlivostí na běžné roztoky. Roztoky na bázi peroxidu vodíku slouží jak k očištění, tak k uložení kontaktních čoček. Zásadní rozdíl oproti víceúčelovým roztokům spočívá v chemickém procesu, který se odehrává po vložení čoček do pouzdra, obsahujícího neutralizační disk. Dochází zde k neutralizaci, kdy peroxid vodíku reaguje s diskem a přeměňuje se na vodu.

U tohoto roztoku je zásadní dodržovat návod k použití a pravidelně měnit pouzdra s neutralizačním diskem, jehož účinnost se časem snižuje. Nesprávná neutralizace znamená nebezpečí pro oči, protože peroxid vodíku je pro rohovku toxický a mohl by způsobit bolestivé popálení.

 

Solné roztoky

 

Jsou ideální jako účinný prostředek pro odstranění nečistot a usazenin z povrchu čoček. Ještě důkladnějšího vyčištění lze dosáhnout pomocí speciálních čistících tablet pro odstranění v čočkách usazených proteinů. Dokonale čisté kontaktní čočky poskytnou svěží pocit a pohodlné nošení. Je třeba zdůraznit, že solné roztoky nejsou určeny k dezinfekci či ukládání čoček přes noc. Za tímto účelem je potřeba použít jiný typ roztoku.

 

Roztoky pro tuhé čočky

 

Tuhé kontaktní čočky (RGP) jsou předepisovány pacientům s komplikovanějšími vadami zraku, jako je např. nepravidelný astigmatismus či další asymetrie rohovky, keratokonus, atd. Jsou vyrobeny z materiálů vyžadujících použití odlišných roztoků, určených právě pro tento typ čoček. Roztoky pro tuhé čočky slouží pro čištění a dezinfekci a zároveň pro skladování RGP čoček.

Nejrůznější druhy roztoků pro péči o čočky jsou k dostání většinou ve větším balení, postačujícím zhruba na jeden měsíc. Pro osoby, které rády nebo často cestují může být takové balení příliš velké, případně nevyhovující letištním omezením na maximální objem tekutin v příručním zavazadle. Pro tyto případy existuje řešení v podobě cestovních balení roztoků na čočky, odpovídající bezpečnostním požadavkům na letištích.

 

Vyjměte ten správný roztok na kontaktní čočky

 

Při péči o kontaktní čočky je zásadní dodržování správného postupu. Na závěr proto připomeneme základní pravidla a přidáme doporučení, jak roztoky používat, aby bylo čištění čoček maximálně efektivní.

  • Před vložením nebo vyjmutím kontaktních čoček si vždy důkladně umyjte ruce teplou vodou a mýdlem a vysušte ručníkem, který nepouští vlákna.
  • Než začnete čočky vyjímat z očí, připravte si vše potřebné. Roztokem vymyjte pouzdro na čočky a naplňte ho úplně novou, čerstvou dávkou roztoku.
  • Vyjměte čočku, vložte ji do dlaně, zalijte ji malým množstvím roztoku a zhruba po dobu 20 sekund ji jemně protírejte prstem druhé ruky, aby došlo k dostatečnému očištění. Poté čočku ještě opláchněte mírným proudem roztoku a vložte ji do pouzdra. Stejný postup opakujte s druhou čočkou.
  • K oplachování a ukládání kontaktních čoček nikdy nepoužívejte vodu. Pitná, ale i destilovaná voda obsahuje mikroskopické bakterie a další látky, které by se na čočkách mohly uchytit a následně způsobit infekce nebo i závažnější onemocnění očí.
  • Pravidelně měňte pouzdra na čočky a nikdy nepoužívejte roztoky po překročení expirace.
 

Příprava článku:

 

Článek je založen na vědeckých publikacích a je nedílnou součástí příručky o kontaktních čočkách a poruchách zraku.
Realizace - tým optometristů Kodano.cz

zdroj informací:

Sdílet: