Propustnost kyslíku u kontaktních čoček

propustnost kyslíku u kontaktních čoček

Kontaktní čočky se staly oblíbenou alternativou k tradičním brýlím. Uživatelům nabízí větší pohodlí a přirozenější zorné pole. Jedním z kritických faktorů, který přispívá k pohodlí a zdraví očí při nošení čoček je transmisibilita, neboli propustnost kyslíku. Schopnost materiálu čočky propouštět kyslík je zásadní aspekt k zachování zdraví oka, ale ne všechny materiály jsou si rovny. Různé čočky mají různé parametry, například smáčivost, pružnost, ionizace, stabilizační systém, zakřivení a tvar okraje čočky, a právě propustnost kyslíku. O co přesně jde?

 

Vstřebávání kyslíku rohovkou

 

Kyslík je prvek nezbytný pro funkci většiny organismů na Zemi. Do buněk je transportován krví, skrze cévy. Některé struktury v těla ale cévy nemají, například rohovka, kyslík musí tedy absorbovat přímo ze vzduchu, a to za pomoci slz. Nošení kontaktních čoček způsobuje bariéru mezi okem a kyslíkem, proto je nezbytné, aby byly kontaktní čočky vyrobeny z materiálu, který umožňuje propustnost kyslíku.

Nedostatečný přívod kyslíku do rohovky může vést ke stavu známému jako hypoxie rohovky (hypoxie je obecnější slovo, souhrnný název pro nedostatek kyslíku v těle). Příznaky hypoxie rohovky zahrnují:

  • Zarudnutí nebo změna barvy rohovky,
  • Diskomfort,
  • Infekce,
  • Syndrom suchého oka,
  • Neovaskularizace.
 

Vstřebávání kyslíku rohovkou

 

Pokud jste v poslední době zaregistrovali tyto příznaky po nošení čoček překračující doporučenou dobu, nebo pokud mají Vaše čočky nízké hodnoty Dk/t (o tom více níže), doporučujeme kontaktovat lékaře! Kyslík do rohovky přivádějí slzy, které neustále zakrývají oční bulvu. Nošení kontaktních čoček po delší časové úseky, než pro jaké jsou určeny nebo špatná propustnost kyslíku může způsobit diskomfort při jejich nošení. Tento diskomfort se dá přirovnat k pocitu cizího tělesa v oku (čočka zabraňuje dostatečnému slzení, což je nepohodlné a navíc snižuje vstřebání kyslíku). Před zakoupením vhodného produktu se vždy poraďte s optometristou nebo oftamologem.

 

Historie

 

První kontaktní čočky byly vyrobeny z polymethylmerhakrylátu (PMMA), polyhydroxylethylmethakrylátu (PHEMA) a syntetických elastomerů. Tyto materiály neumožnovaly dostatečný průtok kyslíku – to ale změnily hydrogelové čočky. Čím více hydratované hydrogelové čočky jsou, tím lepší prostup kyslíku. Dnes jsou nejběžnější silikon-hydrogelové kontaktní čočky, protože ve srovnání s ostatními materiály umožňují dostatečné vstřebávání kyslíku rohovkou. Modely z hydrogelového materiálu jsou extrémně pružné, velmi dobře se přizpůsobí oku, nevysušují a většinou i nich nevíte ani po celém dni nošení.

 

Jak se propustnost kyslíku měří?

 

Propustnost kyslíku se obvykle měří pomocí parametru známého jako Dk/t. D je difúzní koeficient a k je rozpustnost kyslíku v materiálu, ze kterého se bude čočka vyrábět. Dk je tedy propustnost materiálu pro kyslík a konečně, t je tloušťka čočky. Dohromady tedy Dk/t popisuje tok molekul kyslíku čočkou dané tloušťky. Vysoké hodnoty Dk/t ukazují na větší propustnost. Aby se zabránilo problémům s malým přístupem kyslíku, odhaduje se, že množství dodávaného kyslíku by nemělo být menší než:

  • 22 Dk/t s otevřeným okem – vhodné pro denní čočky,
  • 80 Dk/t se zavřeným okem – vhodné pro čočky nošené nepřetržitě.

Čočky s Dk/t vyšším než 100, poskytují vysokou propustnost kyslíku. Pokrok v technologii kontaktních čoček vedl k vývoji materiálů s výrazně vyšší propustností. Některé nové materiály umožňují vyrábět kontaktní čočky v hodnotě až 160-190 Dk/t!

 

Kontaktní čočky s vysokým poměrem Dk/t

 
  • Jednodenní, dvoutýdenní a měsíční čočky #bioview – u všech těchto čoček dosahuje propustnost až 187 Dk/t. UV filtry poskytují dostatečnou ochranu před slunečním zářením a díky tenčím okrajům a hladkému povrchu jsou čočky pohodlné a velmi rychle zapomenete, že je máte na sobě.
  • Měsíční čočky Biofinity – propustnost 160 Dk/t. Technologie Aquaform Comfort Science udržuje oči zvlhčené na stejné úrovni po dobu až 14 dní. Produkty jsou vhodné i pro alergiky, protože při výrobě nejsou použity žádné syntetické zvlhčující látky.
  • Měsíční čočky PureVision – výrobek Bausch&Lomb s vysokým pohodlím a vynikajícím viděním bez zkreslení obrazu. Zaoblený profil čoček snižuje tření mezi víčkem a povrchem čočky, takže jsou nepostřehnutelné. Propustnost kyslíku dosahuje až 130 Dk/t.

Prohlédněte si všechny kontaktní čočky s Dk/t > 100:

Kontaktní čočky Typ čoček Propustnost kyslíku (Dk/t)
#bioview 2 week Dvoutýdenní čočky 187,5 x 10-9
#bioview Daily Jednodenní čočky 150 x 10-9
#bioview Monthly Měsíční čočky 187,5 x 10-9
ACUVUE® OASYS 1-Day Jednodenní čočky 121 x 10-9
ACUVUE® OASYS 1-DAY for ASTIGMATISM Jednodenní čočky 121 x 10-9
ACUVUE® OASYS Dvoutýdenní čočky 147 x 10-9
ACUVUE® OASYS for ASTIGMATISM Dvoutýdenní čočky 129,3 x 10-9
ACUVUE® OASYS MAX 1-DAY Jednodenní čočky 121 x 10-9
ACUVUE® OASYS MAX 1-DAY MULTIFOCAL Jednodenní čočky 147 x 10-9
ACUVUE® OASYS MULTIFOCAL Dvoutýdenní čočky 147 x 10-9
ACUVUE® OASYS with Transitions™ Dvoutýdenní čočky 121 x 10-9
Air Optix® Aqua Měsíční čočky 138 x 10-9
Air Optix® Colors Měsíční čočky 138 x 10-9
Air Optix® Night & Day® Aqua Měsíční čočky 175 x 10-9
Air Optix® Plus HydraGlyde® Měsíční čočky 138 x 10-9
Air Optix® PLUS HydraGlyde® for Astigmatism Měsíční čočky 108 x 10-9
Air Optix® PLUS HydraGlyde® Multifocal Měsíční čočky 138 x 10-9
Biofinity® Měsíční čočky 160 x 10-9
Biofinity Energys™ Měsíční čočky 160 x 10-9
Biofinity® Multifocal Měsíční čočky 142 x 10-9
Biofinity® Toric Měsíční čočky 116 x 10-9
Biofinity® Toric Multifocal Měsíční čočky 116 x 10-9
Dailies Total 1® Jednodenní čočky 156 x 10-9
Dailies Total 1® for Astigmatism Jednodenní čočky 127 x 10-9
Dailies Total 1® Multifocal Jednodenní čočky 156 x 10-9
Eyeye Sil Lens 150 Měsíční čočky 187 x 10-9
Miru 1month Měsíční čočky 161 x 10-9
MyDay® Jednodenní čočky 100 x 10-9
Precision 1-DAY Jednodenní čočky 100 x 10-9
PureVision® Měsíční čočky 101 x 10-9
PureVision® 2 HD Měsíční čočky 130 x 10-9
PureVision® 2 HD for Presbyopia Měsíční čočky 130 x 10-9
PureVision® Multifocal Měsíční čočky 112 x 10-9
TOTAL30® Měsíční čočky 154 x 10-9
TOTAL30® for Astigmatism Měsíční čočky 154 x 10-9
TOTAL30® MULTIFOCAL Měsíční čočky 154 x 10-9
ULTRA® Měsíční čočky 163 x 10-9
ULTRA® for Astigmatism Měsíční čočky 114 x 10-9
ULTRA® for Presbyopia Měsíční čočky 163 x 10-9
ULTRA® ONE DAY Jednodenní čočky 163 x 10-9

Souhrn

Je třeba si uvědomit, že správné množství kyslíku se k rohovce dostane, pokud jsou čočky dobře nasazeny! Propustnost čoček může být vysoká, jsou-li ale špatně nasazeny, nemusí dosahovat takových výšin, jaké jsou napsány na obalu! Propustnost kyslíku je základním faktorem při návrhu a výběru. kontaktních čoček. Protože při výběru vyhledáváme vyšší pohodlí a upřednostňujeme zdraví očí, je důležité vybrat čočky se správnou propustností kyslíku pro každého z nás (a taky je správně nosit). Pokud zažíváte jakékoli potíže s očima, ať už jde o hypoxii rohovky způsobenou nedostatečným průtokem kyslíku nebo cokoli jiného, kontaktujte svého ošetřujícího lékaře. Zarudnutí očí, syndrom suchého oka, rozmazané vidění, náhlé změny ve vidění, svědění… vždy je lepší si nechat oči zkontrolovat!

 

Příprava článku:

 

Článek je založen na vědeckých publikacích a je nedílnou součástí příručky o kontaktních čočkách a poruchách zraku.
Realizace - tým optometristů Kodano.cz

zdroj informací:

Sdílet: