Mohou děti nosit kontaktní čočky?

děti nosí kontaktní čočky

Rodiče dětí s vadou zraku mají o drobnou starost navíc. Pořídit brýle se může zdát jako snadné řešení, ale některé děti se s touto pomůckou pro lepší vidění nesrovnávají dobře, stydí se a nechtějí brýle nosit. Nebo se jedná o dítě sportovně založené, kterému brýle překážejí při aktivním pohybu. V takovém okamžiku může vyvstat otázka, zda by dítě nemohlo nosit kontaktní čočky.

Pokud již tuto možnost zvažujete, jistě vás napadá spousty dalších otázek. Jsou kontaktní čočky pro děti bezpečné? Od jakého věku dítěte se mohou začít nosit? Jak ovlivní nošení čoček denní režim mého dítěte? A mnohé další otázky, na které se Vám v tomto článku pokusíme odpovědět.

 

Je nošení kontaktních čoček pro děti bezpečné?

 

Ze zkušeností naprosté většiny očních specialistů vyplývá, že nošení čoček dětem nijak neškodí, za předpokladu, že dodržují pravidla správného nošení a péče. Výhody, které kontaktní čočky nabízí, jsou pro děti všech věkových kategorií většinou velkou motivací, takže se snaží důsledně dodržovat pokyny očního lékaře, často i lépe než dospělí.

V určitých případech může být nošení kontaktních čoček pro děti dokonce prospěšné. Výzkumy a studie prokázaly, že některé, speciálně konstruované čočky mohou pomoci zpomalit zhoršování stavu krátkozrakosti. Mladý věk je také více nakloněn k používání čoček než například věk nad 40 let, kdy starší dospělí mohou trpět tzv. syndromem suchého oka (vložit odkaz do článku o SSO). Oční orgán dětí ještě stále produkuje dostatečné množství slz pro potřebnou hydrataci očního prostředí.

 

V kolika letech mohou děti začít nosit kontaktní čočky?

 

Z fyzického hlediska dokáží dětské oči snášet čočky již od velmi nízkého věku. Kontaktní čočky jsou dokonce aplikovány některým kojencům s vrozenými vadami či poškozeními zraku. Studie provedená ve Spojených státech na dětech ve věku od 8 do 11 let ukázala, že 90 % z nich nemělo žádný problém si čočky nasadit, vyjmout a provést jejich údržbu [2].

Všeobecně by se dalo říci, že věk není rozhodujícím faktorem pro souhlas očního specialisty s předepsáním čoček. Mnohem důležitější je vyspělost dítěte a jeho připravenost z hlediska hygienických návyků, schopnosti manipulovat s čočkami a dodržovat pokyny lékaře a rodičů. Řada malých dětí je schopna čočky bez problémů používat a bezvadně se o ně starat. Na druhé straně jsou pak problematičtí teenageři, kteří si svou nedbalostí mohou při nošení čoček způsobit komplikace.

Nošení čoček vyžaduje od dětí zodpovědný přístup. Můžete tedy jako rodič čestně prohlásit, že věříte, že Vaše dítě používání kontaktních čoček zvládne? Nejlepší je detailně si promluvit s očním lékařem o Vašich představách, o přání dětí a o jeho odborném názoru na danou situaci. Specialisté se zkušenostmi dobře vědí, co je nutné vzít v úvahu při předepisování kontaktních čoček dětským pacientům.

 

Jaké jsou výhody kontaktních čoček pro děti?

 

Mezi hlavní výhody, které děti zmiňují při otázce “Proč dávají přednost kontaktním čočkám před brýlemi” patří:

  • Zvýšená sebedůvěra a pocit, že dítě bez brýlí vypadá lépe. Zejména děti se silným předpisem se zdají mnohem šťastnější, když mohou začít nosit kontaktní čočky.
  • Větší volnost při pohybu, což je důležité, hlavně pokud se dítě věnuje sportovním koníčkům. Poškození či rozbití brýlí při sportu může představovat nebezpečí pro oči. Výjimkou je plavání, při němž se nošení kontaktních čoček nedoporučuje.
 

Které kontaktní čočky zvolit?

 

Některé na trhu dostupné čočky jsou lepší a zdravější pro dětské uživatele než jiné. Například čočky typu RGP (pevné, kyslík propouštějící čočky) si na rozdíl od měkkých kontaktních čoček zachovávají svůj tvar, snadno se čistí a nedochází k tak častému poškrábání či natržení. Dostatečná propustnost kyslíku zaručuje okysličování rohovky, důležité pro celkové zdraví očí. RGP nevstřebávají vodu z očí, takže nezpůsobují jejich vysychání. Pokud dětem tento druh čoček nevyhovuje, oční lékař zvolí co možná nejlepší typ měkkých čoček. Manipulace s nimi může být pro dítě mírně obtížnější, ale ze zdravotního hlediska i čočky z moderních, měkkých, plastových materiálů splňují ty nejpřísnější požadavky na zachování zdravých a svěžích očí dítěte.

Z hlediska péče pak děti často upřednostňují jednorázové, jednodenní kontaktní čočky, které nevyžadují čistění a noční ukládání do roztoku. Dvoutýdenní či měsíční čočky kladou vyšší nároky na pravidelnou, důkladnou péči. Zodpovědné děti se však bez problémů dokáží zhostit i tohoto úkolu. Nejen děti, ale i rodiče by měli při demonstraci zacházení a péče o čočky ošetřujícím lékařem dávat pozor, aby mohli následně kontrolovat, že děti doma ošetřují čočky správně.

 

Zásady a doporučení správné péče o kontaktní čočky

 

Na závěr ještě uvedeme, co Vaše děti čeká z hlediska péče o čočky, pokud je po konzultaci s očním specialistou opravdu začnou nosit.

  • Základem je vždy důkladná hygiena rukou a ideálně také oblasti v okolí očí (před nasazováním či vyjímáním čoček neaplikujte krémy). Ruce řádně umyjte a osušte.
  • Kontaktní čočky by se neměly nosit déle, než je doporučeno. Rodiče by na dodržování tohoto pravidla měli v zájmu svých dětí dohlížet.
  • K čištění čoček by se měl vždy používat roztok doporučený očním lékařem. Odlišné roztoky nemusí být kompatibilní s používanými čočkami. Nikdy nepoužívejte obyčejnou vodu nebo sliny k očištění čoček nebo ke zvlhčení očí. V případě pocitu suchých očí se poraďte s odborníkem o aplikaci speciálních očních kapek, určených pro kontaktní čočky.
  • Nedovolte dětem půjčovat si čočky s kamarády, mohlo by dojít k přenosu infekce. Upozorněte je také na to, že si mají dávat pozor, aby nezaměnily pravou čočku s levou, i když je předpis pro obě stejný.
 

Příprava článku:

 

Článek je založen na vědeckých publikacích a je nedílnou součástí příručky o kontaktních čočkách a poruchách zraku.
Realizace - tým optometristů Kodano.cz

zdroj informací:

Sdílet: