Parametry kontaktních čoček

parametry kontaktních čoček

Používáte kontaktní čočky již delší dobu nebo se je chystáte brzy začít nosit? Pak by Vás mohlo zajímat, co vlastně optický specialista musí definovat pro výběr těch nejvhodnějších čoček právě pro Vaše oči. Při vystavování předpisu je třeba specifikovat parametry kontaktních čoček, na jejichž základě se následně vybírají optimální čočky. Protože každá osoba má rozdílné oči, je třeba zajistit především pohodlné nošení.

 

K základním parametrům kontaktních čoček patří:

 
  • Zakřivení nebo také základní křivka označuje strmost nebo naopak rovnost kontaktních čoček. To by se mělo rovnat zakřivení rohovky oka, které určí oční lékař měřením pomocí štěrbinové lampy. Nejčastěji se hodnota pohybuje mezi 8.0 a 9.0. Na krabičkách s čočkami bývá údaj označen BC (z anglického “Base Curve”).
  • Průměr stanoví, jakou část rohovky čočka pokryje. Udává šířku čočky od jednoho okraje k druhému. Většina standardních kontaktních čoček je v dnešní době vyráběna v průměru o rozmezí mezi 13,5 a 14,5 mm. Na balení naleznete tento údaj vedle zkratky DIA (z anglického “diameter”).
  • Síla čoček neboli počet dioptrií stanovuje schopnost oka lomit paprsky světla. Jde o tzv. převrácenou hodnotu ohniskové vzdálenosti. To lze vysvětlit jednoduše tak, že čočka s ohniskovou vzdáleností 1 metr má optickou mohutnost 1 dioptrii. Čím více dioptrií potřebujete, tím je Váš zrak horší. Před číslem s počtem dioptrií se uvádí znaménko plus (+) nebo mínus (-). Mínus indikuje, že se jedná o krátkozrakost čili špatné vidění na dálku. Plus pak znamená, že čočky korigují dalekozrakost, tedy špatné vidění na blízko.

Tyto tři základní parametry kontaktních čoček postačují pro pořízení sférických kontaktních čoček, které mají stejnou sílu po celé optické části čočky. Pokud je však Vaše oční vada komplikovanější a trpíte například astigmatismem nebo presbyopií, je třeba specifikovat ještě další doplňkové parametry čoček. Torické kontaktní čočky pro astigmatismus mají různou sílu v různých meridiánech čočky. Multifokální čočky pro presbyopii se skládají z různých zón pro korekci vidění na blízko a na dálku.

 

Doplňkové parametry torických kontaktních čoček:

 
  • Osa, udávající rotační úhel křivky oka. Měří se ve stupních. Na baleních bývá označena jako AXIS.
  • Cylindr neboli válec. Čočky pro astigmatismus mají před hodnotou znaménko mínus.
 

Doplňkovým parametrem multifokálních kontaktních čoček je:

 
  • Adice (zkratka na balení ADD) - Dioptrie udávají v tomto případě hodnotu potřebnou pro korekci špatného vidění na dálku a adice určuje hodnotu přídavku na blízko.

Pokud s nošením kontaktních čoček teprve začínáte, je možné, že budete na začátku muset vyzkoušet několik typů, než najdete ideální čočky s parametry, které Vám nejlépe vyhovují. S tímto Vám vždy pomáhá oční specialista, který může poskytnout vzorek čoček na vyzkoušení. Po dohodnutém čase se do jeho ordinace vrátíte a zhodnotíte, zda bylo nošení navrženého typu čoček pohodlné a zda tedy začnete tento typ odebírat pravidelně.

Je třeba také poznamenat, že se parametry kontaktních čoček mohou časem měnit. Ke změně kontaktních čoček může ošetřující oční lékař přistoupit na základě zjištění během pravidelné kontroly, případně se na něj obraťte, pokud začnete pociťovat nepohodlí nebo se zhorší Vaše vidění.

 

Příprava článku:

 

Článek je založen na vědeckých publikacích a je nedílnou součástí příručky o kontaktních čočkách a poruchách zraku.
Realizace - tým optometristů Kodano.cz

zdroj informací:

Sdílet: