Typy kontaktních čoček a jak si správně vybrat

typy kontaktních čoček

Rozhodli jste se, že je na čase uložit brýle do pouzdra a vyzkoušet benefity kontaktních čoček? Nechcete brýle odložit úplně, ale hledáte vhodnou alternativu, která Vám umožní aktivně vykonávat nejrůznější aktivity bez omezení? Pak Vás nejspíš bude zajímat, jaké jsou na trhu dostupné kontaktní čočky. Ačkoliv na první pohled vypadají téměř všechny stejně (s výjimkou barevných čoček), ve skutečnosti mezi nimi existují rozdíly. Bližší seznámení se s charakterem jednotlivých kontaktních čoček Vám může napomoci při výběru těch nejoptimálnějších pro Vaše potřeby.

Než se tedy vypravíte k očnímu specialistovi pro předpis, přečtěte si některé základní informace o dostupných typech kontaktních čoček.

Kontaktní čočky dělíme do tří skupin:

 

Měkké kontaktní čočky

 

V dnešní době jsou nejrozšířenějším typem kontaktních čoček. Jejich oblíbenost je dána především pohodlným nošením, vynikající přilnavostí k očím, extrémní prodyšností a hydratací, kterou dodávají očím po dlouhé hodiny nošení. Díky moderním silikon-hydrogelovým materiálům a inovativním technologiím jsou měkké kontaktní čočky vhodné pro širokou škálu uživatelů.

Měkké čočky slouží k nápravě následujících refrakčních vad zraku:

  • Krátkozrakost (myopie) - Osoba vidí rozmazaně vzdálené objekty. Kontaktní čočky pro tuto vadu jsou na předpisu označeny znaménkem mínus.
  • Dalekozrakost (hyperopie) - Člověk s touto vadou nevidí ostře objekty umístěné v blízké vzdálenosti. Čočky korigující hyperopii mají na předpisu znaménko plus.
  • Astigmatismus - Rozmazané vidění je u této vady způsobeno nerovnoměrným zakřivením oka. Kontaktní čočky pro nápravu astigmatismu jsou nazývány torické.
  • Presbyopie - Tato refrakční vada se vyskytuje převážně u starší osob nad 40 let. V důsledku stárnutí očí dochází ke snižování schopnosti rychle zaostřovat na blízko. Čočky mají označení multifokální či bifokální.

V závislosti na potřebách a životním stylu si lze zvolit mezi měkkými kontaktními čočkami s různou dobou nošení. Existují následující varianty:

  • JEDNODENNÍ ČOČKY
    Denní jednorázové kontaktní čočky slouží k jednorázovému nošení, na konci dne se vyhazují. Nevyžadují speciální péči, ani ukládání do roztoku, jako je tomu u čoček pro opakované použití. Uživatel si nemusí pořizovat roztok, postačí speciální oční kapky pro případ, že po dlouhých hodinách nošení začíná ke konci dne pociťovat mírné vysychání.
    Tyto čočky jsou ideální pro:
    • Vytížené osoby nebo ty, kteří nechtějí věnovat čas péči a údržbě čoček.
    • Občasné nošení, například při sportu či do společnosti.
    • Pacienty trpící alergiemi - Během krátkého, jednorázového nošení je menší pravděpodobnost usazení alergenů na povrchu čoček.
  • DVOUTÝDENNÍ ČOČKY
    Jak z názvu vyplývá tyto čočky jsou určeny k nošení po dobu dvou týdnů, přičemž se vždy na konci každého dne z očí vyjmou, očistí a uloží do malého kontejneru s roztokem. O tom, jak správně čočky ošetřovat a který roztok zvolit, Vás bude informovat ošetřující oční specialista.
    Dvoutýdenní kontaktní čočky jsou vhodné pro:
    • Začínající uživatele - Často se doporučují pro mladistvé, kteří si chtějí užívat výhod, které čočky přináší, a zároveň jim nemusí věnovat takovou péči, jako je tomu u měsíčních čoček.
    • Osoby trpící syndromem suchého oka, kterým nevyhovují měsíční kontaktní čočky.
    • Uživatele, kteří chtějí snížit průměrné náklady v porovnání s jednodenními čočkami.
  • MĚSÍČNÍ ČOČKY
    Měsíční kontaktní čočky se podobně jako dvoutýdenní čočky nosí opakovaně každý den. Na konci měsíce je pak uživatel vymění za nový pár. Po vyjmutí z očí na konci dne je velmi důležité čočky řádně ošetřit a očistit a přes noc uložit do roztoku.
    Měsíční čočky představují optimální řešení pro:
    • Uživatele, kteří chtějí nosit čočky pět nebo více dní v týdnu.
    • Osoby, které zohledňují také finanční stránku užívání kontaktních čoček. Čočky na měsíc jsou cenově mnohem dostupnější oproti jednorázovým denním čočkám, co se týká průměrné ceny na den nošení.
  • ROČNÍ ČOČY
    Patří mezi cenově nejvýhodnější typ kontaktních čoček. Jejich nevýhodou však může být zvýšená nutnost dlouhodobé, důkladné péče. Při každodenním opakovaném nošení po dobu celého roku je totiž pravděpodobnost zanešení a usazení nepříjemných bakterií větší než u ostatních typů. Aby si uživatel mohl plně užít cenové výhody, je třeba k čištění a údržbě používat kvalitní dezinfekční roztoky, které se pravidelně musí měnit.
    Roční čočky ocení:
    • Lidé, pro které nepředstavuje nutnost důkladné péče o čočky výrazný problém.
    • Ti, kteří si chtějí užívat výhod nošení kontaktních čoček, ale finanční aspekt je pro ně také důležitý.
  • ČOČKY S PRODLOUŽENÝM REŽIMEM
    Tyto speciální čočky umožňují nepřetržité nošení po několik dní či týdnů bez nutnosti čočky na noc vyjímat z očí. Jsou vyráběny z nejmodernějších silikon-hydrogelových materiálů s až pětkrát vyšší propustností kyslíku. Protože však existují určitá rizika při jejich nošení, doporučuje se vždy konzultovat jejich užití s odborníkem.
    Kontaktní čočky s prodlouženým režimem mohou být dobrým řešením pro:
    • Velmi zaneprázdněné osoby s nabitým pracovním i soukromým životem.
    • Každého, kdo nechce věnovat péči o čočky příliš času.

GPL – Vzduch propouštějící kontaktní čočky

 

Tento druh čoček je alternativou měkkých kontaktních čoček, jichž je předchůdcem. Občas používané označení tvrdé kontaktní čočky může být zavádějící a odradit od jejich užívání. Přestože GPL neobsahují vodu, i tak poskytují vysokou úroveň komfortu.

Od uvedení měkkých čoček na trh jejich užívání výrazně kleslo. Pro určité pacienty však stále přináší důležité výhody nebo jsou dokonce jediným možným řešením. Lze je totiž vyrábět na zakázku i pro osoby s předpisem, který nelze snadno pokrýt z nabídky měkkých čoček. Jejich výhodou je také vyšší odolnost a tedy možnost nošení po delší dobu. I při denním nošení mohou vydržet šest až dvanáct měsíců.

Tvrdé propustné čočky mohou být řešením pro:

  • Pacienty s astigmatismem, protože mají tužší strukturu.
  • Osoby s očními vadami, které vedou k nestandardně nepravidelnému tvaru očí.
 

Barevné kontaktní čočky

 

Jedná se o denní či měsíční měkké, kosmetické kontaktní čočky, které mění barvu oční duhovky. K dostání jsou v široké paletě barev a odstínů, což nabízí zájemcům o jejich nošení možnost experimentovat se vzhledem svých očí.

Kosmetické čočky mohou používat lidé trpící krátkozrakostí či dalekozrakostí. Pro komplikovanější vady, jako je astigmatismus či presbyopie, jsou nabízené řady barevných čoček mnohem omezenější. Barevné čočky mohou nosit také osoby bez refrakčních vad. Pokud je Váš zrak v pořádku, zvolíte si hodnotu předpisu 0.00. Ani Vy však nezapomínejte dodržovat zásady hygieny při manipulaci s čočkami.

 

Příprava článku:

 

Článek je založen na vědeckých publikacích a je nedílnou součástí příručky o kontaktních čočkách a poruchách zraku.
Realizace - tým optometristů Kontakto.cz

zdroj informací:

Sdílet: