Plastové brýle
Plastové obruby
Jedním z nejčastěji volených možností při nákupu brýlí jsou plastové rámečky, nazývané také obruby z umělé hmoty.
Výhody a nevýhody plastových obrub
Výhodou plastových rámečků je vysoká odolnost vůči zlomení přestože mají lehkou konstrukci v porovnání s kovovými rámečky. Plastové rámečky jsou k dispozici v široké škále barev a vzorů, a proto jsou často voleny lidmi, kteří mají rádi barevný styl. Jsou také skvělou volbou pro lidi s vysokou vadou zraku, protože jsou na tváři dostatečně viditelné, aby odvrátily pozornost od tlustých skel. Brýle z umělé hmoty jsou doporučovány jako tzv. čtecí brýle.
Bohužel, plastové brýle mají také své nevýhody. Lze se setkat s názory, že kvůli nim budou vytlačovány z trhu kovové alternativy. Tyto nevýhody zahrnují především nízkou odolnost vůči vlivu teploty. Při teplotě nad 100-150 stupňů Celsia dochází k trvalým změnám tvaru obrub.
Nejběžnějšími materiály, ze kterých jsou plastové rámečky vyrobeny, jsou celulózový, nitrocelulózový (celuloid), acetylcelulózový (acetát), propionátcelulózový, epoxidové pryskyřice, polyamid, polyvinylchlorid a methylmethakrylát. S tím, že se celuloid pomalu stahuje z trhu. V Evropě už prakticky není, ale stále se používá v Indii a Japonsku. Nejoblíbenějším materiálem pro výrobu plastových rámečků je v současné době acetát. Je to materiál s větší tvrdostí a odolností než plast, a zároveň s lepší pružností.